Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Underholdning

Kom til en glad musikstund med kendte og iørefaldende sange

Torsdag den 15. maj fra kl. 15 til 17 afholder vi en lille hyggelig koncert i Ældre Sagens lokale på Ordrupvej 60.

Tilmeldingsfrist 12.05.2025 kl. 08.00
Tilmeld

Lokalafdeling

Gentofte

Hvem

Kun for medlemmer

Pris medlemmer

120 kr., tilmelding senest 12. maj

Hvornår

15.05.2025 kl.15.00-17.00

Særlige behov

Adgang med kørestol: Ja

Mødested

Ældre Sagens lokaler, Ordrupvej 60, Gentofte (der er elevator)

Beskrivelse

De to udøvere er: Christina Wagner Smitt på klaver, Christina er konservatorieuddannet pianist,

og tenor Ebbe Juul-Heider, som oprindelig lektor i historie, men har sideløbende gennem en længere årrækkes modtaget privat sangundervisning og har udviklet en fin sangstemme.

Christina og Ebbe har holdt talrige koncerter. For at nævne et par steder: Messiaskirken - Charlotteklubben – Byens Hus - Vennerslund Dagcenter - Rygårdcenter - Humlebæk Bibliotek – Ældre Sagen Hornbæk - Løgumkloster Refugium – Ældre Sagen Humlebæk.

Deres mål med koncerterne er at skabe smil, genkendelse, en god stemning og glæde så tilhørerne får en rigtig god oplevelse. Ebbe fortæller lidt om sangene, komponisten, digter m.v. før der synges.

Vi lægger op til en hyggelig eftermiddag med tid til socialt samvær. Der bliver serveret vin/sodavand, kaffe og lidt snacks.

 Pris: 120 kr.

Tilmelding: senest mandag den 12. maj. Enten online ved klik på ”Sæt kryds i kalenderen" eller på kontoret som har åbent mandag og onsdag fra kl 11 - 16.