Søg på lokalafdelingens hjemmeside
Logo

Sang

Demenskor

Demenskoret startes i samarbejde mellem Billund Kulturskole, sundhedsafdelingen i Billund Kommune og Ældre Sagen Billund.

Tilmelding

TILMELDING se under beskrivelse.

Lokalafdeling

Grindsted

Hvem

For alle

Pris medlemmer

Gratis

Pris ikke medlemmer

Gratis

Hvornår

Alle uger
Onsdag kl. 10:00 - 11:00

Mødested

Lindegaarden, Lindevej 12, Billund

Beskrivelse

TILMELDING Klik på linket nedenunder eller ring til Kulturskolen på tlf. 7972 7030 (telefontid tir.-tor. kl. 8.30-11.30).

https://bil.speedadmin.dk/registration#/course/2279/0/0/1860

Billund Kulturskole starter et nyt forløb med demenskor i foråret 2025. Demenskoret er et tilbud til borgere, der har begyndende demens og deres pårørende.

Musik og sang er i flere undersøgelser blevet anerkendt som et godt værktøj, der kan forbedre livskvalitet og velvære for personer med demens. Derfor byder Billund Kulturskole nu demente borgere i Billund Kommune indenfor i musikkens verden.

I Demenskoret er vi sammen om at synge en masse gode danske sange, og du behøver ikke at have sunget før – du skal bare have lyst til at synge.

Koret ledes af Kulturskolens korleder, Anne-Kathrine Højgaard Johansen, der tidligere har startet Lungekor i Billund Kommune – med stor succes.
Til at støtte op om korsangen, deltager hjælpere fra Ældre Sagens Torsdags Café desuden i Demenskoret.

Deltagerne kan efter sang og musik afslutte dagens korsamling med en kop kaffe og socialt samvær på Lindegaarden.

 

Hvor/Hvornår:
Onsdage fra kl. 10-11 på Lindegaarden, Lindevej 12, Billund

Der er tale om et prøveorløb på 6 uger med opstart onsdag 26. marts 2025.

Pris: Gratis under prøveforløbet. Ved prøveforløbets afslutning, vurderes det, om Demenskoret fortsætter med brugerbetaling. 

Tilmelding: På Billund Kulturskoles hjemmeside via linket herunder eller ved at ringe til Kulturskolen på tlf. 7972 7030 (telefontid tir.-tor. kl. 8.30-11.30).